Agencje SEO — Jakie usługi oferują i jak mogą pomóc nam zwiększyć widoczność witryny w sieci?

Agencje SEO

Agencje SEO to z pewnością dobry kierunek, jeśli zależy nam na zwiększeniu pozycji naszej strony internetowej w Google. Agencje tego typu posiadają największe kompetencje związane z pozycjonowaniem oraz oferują również szereg innych — dodatkowych usług, aby klienci pozycjonujący stronę mogli skorzystać też np. z uruchomienia kampanii reklamowych czy copywritingu. W tym tekście przedstawiamy wszystkie usługi, jakie mogą oferować agencje SEO — zarówno te podstawowe związane z pozycjonowaniem jak i te dodatkowe.

Audyt SEO

Pierwszą i jedną z flagowych usług oferowanych przez agencje SEO jest audyt SEO. Jest to usługa kompleksowego sprawdzenia naszej strony internetowej pod względem pozycjonowania. Podczas audytu SEO specjaliści agencji sprawdzają jej strukturę, budowę, technologie, kod czy dostosowanie do urządzeń mobilnych. Analizują też frazy i słowa kluczowe, teksty, nagłówki, linki zewnętrzne oraz wiele innych części serwisu, które mają wpływ na pozycjonowanie.

Efektem audytu SEO jest raport, który otrzymuje klient. Zawarte są w nim wszystkie czynności, które zostały wykonane, aktualny stan witryny oraz rekomendacje i wskazówki jak rozwijać stronę w przyszłości. Audyt SEO jest podstawą dalszych działań pozycjonerskich i często oferowany jest “w pakiecie” z pozycjonowaniem przez agencję SEO.

Optymalizacja i pozycjonowanie strony — onsite

Podstawową usługą agencji SEO jest szeroko pojęte pozycjonowanie witryny. Przeważnie oznacza ono optymalizację samej strony internetowej i dostosowanie jej w taki sposób, aby była atrakcyjna dla Google oraz działania offsite (o nich poniżej). Agencje SEO mogą oferować tę usługę kompleksowo lub oferować pojedyncze elementy. Pod optymalizacją witryny będą kryły się takie czynności jak przyspieszenie strony, uproszczenie jej budowy, ingerencja w kod witryny, dostosowanie jej do urządzeń mobilnych, nadanie odpowiednich nazw plikom, konfiguracja danych strukturalnych czy linkowanie wewnętrzne ułatwiające indeksowanie witryny.

Agencja SEO optymalizując witrynę, zadba również o odpowiednie rozmieszczenie i dobór słów kluczowych, publikowanie tekstów seo, odpowiednie nazwanie podstron czy ustawienie tytułu i opisu strony z wykorzystaniem słów kluczowych. Ogólnie istnieje ok. dwustu elementów, które można modyfikować i przy ich pomocy wpływać na optymalizację witryny. Agencje SEO dobierają odpowiednie rozwiązania adekwatnie do wielkości serwisu, tematyki czy jej rodzaju. Mogą również na życzenie klienta dążyć do pewnych celów jak np. optymalizowanie witryny lokalnie – jeśli witryna to strona sklepu stacjonarnego itp.

Link Building i działania offsite

Trzecim podstawowym typem usług, które oferują agencje seo, jest pozycjonowanie i działania offsite, czyli poza samą stroną internetową. Wbrew pozorom istnieje kilka elementów, które możemy wykonywać w sieci, aby nasza strona internetowa zwiększyła swój ranking. Do takich działań należeć będzie np. link building, czyli umieszczenie linków do naszej witryny na innych stronach internetowych czy forach.

Linki takie mogą być umieszczane np. w wizytówkach czy na portalach w artykułach sponsorowanych a ich zadaniem jest zwiększenie popularności naszej strony w sieci. Agencje SEO mogą oferować też stworzenie wizytówki Google oraz powiązanie jej z naszą witryną. Ma to na celu zwiększenie wiarygodności witryny w oczach Google.

Kampanie Google Ads i Facebook Ads

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych usług dodatkowych w agencjach SEO jest obsługa kampanii reklamowych. Duża ilość agencji SEO oferuje stworzenie oraz prowadzenie kampanii np. w Google Ads czy Facebook Ads – czyli w dwóch popularnych programach reklamowych. Oferta ta może obejmować jedynie skonfigurowanie reklamy, pomoc w stworzeniu grupy docelowej czy być kompleksowa i obejmować całą reklamę.

Plusem takiej usługi jest fakt obsługi przez profesjonalistów. Samodzielnie bardzo często nie posiadamy wiedzy odnośnie np. targetowania czy optymalizacji reklamy jak pracownicy agencji SEO. Pracownicy agencji bardzo często oferują również prowadzenie poszczególnych strategii marketingowych takich jak np. content marketing czy influencer marketing.

Jeśli nie zależy nam na prowadzeniu zaawansowanych działań marketingowych a jedynie np. na wdrożenie ich jako uzupełnienie obecnych, specjaliści z agencji seo z pewnością podołają zadaniu.

Copywriting

Coraz częściej agencje SEO oferują również swoim klientom szeroko pojęty copywriting. Jest to usługa pisania tekstów na zamówienie. Przeważnie w agencjach tego typu możemy zamówić teksty seo mające na celu pozycjonowanie naszej witryny, które będziemy umieszczali na niej regularnie.

Agencje współpracują zatem z copywriterami i oferują dodatkowo pisanie tekstów. W agencjach możemy również coraz częściej zamówić zwykłe teksty np. wpisy blogowe czy tematyczne. Coraz więcej firm seo zatrudnia copywriterów na stałe lub współpracuje z osobami piszącymi teksty. To bardzo wygodna usługa dla osób, które pozycjonują strony i chcą również zamawiać teksty.

Dzięki takiej ofercie nie musimy robić tego np. na portalach dla freelancerów czy osobiście nawiązywać kontaktu z copywriterami i zlecać pisania tekstów. Agencje SEO zatrudniając copywriterów, samodzielnie ich weryfikują oraz dbają o to, aby prezentowali odpowiedni poziom. To duży plus i wygoda dla klientów.

Social Media

Bardzo popularną usługą, którą coraz częściej możemy spotkać w agencjach SEO, jest obsługa Social Mediów. Obecnie każda marka, która działa internetowo, musi posiadać kanał np. na Facebooku czy YouTube oraz być widoczna w sieci w taki sposób. Wiele osób, które nie ma np. czasu lub umiejętności zleca prowadzenie kont społecznościowych freelancerom czy agencjom interaktywnym. Trend ten dostrzegły już agencję SEO i wiele z nich oferuje założenie profilu, prowadzenie konta czy regularne publikowanie treści itp.

Jeśli pozycjonujemy stronę w danej agencji SEO, zdecydowanie warto skorzystać z takiego rozwiązania. Pracownicy firmy nie będą osobami anonimowymi, dzięki czemu nie musimy obawiać się o jakość świadczonej usługi. Agencja SEO wykorzystać również do maksimum profil w social mediach do pozycjonowania witryny umieszczając np. na nim odpowiednio linki zewnętrzne.